15-lecie naszej szkoły i zakończenie roku szkolnego 2018/2019

Parafrazując słowa znanej piosenki – 15 lat minęło jak jeden dzień i Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Bratysławie doczekał się małego jubileuszu. 22 czerwca 2019 roku odbyły się uroczyste obchody 15-lecia naszej placówki. Na tak wielkim wydarzeniu nie mogło zabraknąć dostojnych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas Ambasador RP na Słowacji Krzysztof Strzałka, Konsul RP na Słowacji Stanisław Kargul, wicedyrektorka Instytutu Polskiego w Bratysławie Monika Olech, przedstawiciele Polonii: prezes Klubu Polskiego Środkowe Poważe pan Zbigniew Podleśny oraz pan Marek Sobek i pani Ilona Wikieł, przedstawicielka zaprzyjaźnionej Szkoły Bułgarskiej im. Christa Boteva w Bratysławie Daniela Dojmová, przedstawiciel Wyższej Szkoły Pedagogicznej Pilgrim Schule w Wiedniu Michael Holzwieser oraz obecni i byli uczniowie wraz z rodzicami.

Jak przystało na jubilata, nasza szkoła przyjmowała tego dnia liczne życzenia, m. in. od nieobecnych na uroczystości, znakomitych pracowników i przyjaciół szkoły z panią dr Ireną Bilińską, założycielką i pierwszą kierowniczką SPK w Bratysławie na czele. Nie zabrakło też przepięknych kwiatów, w tym wspaniałego bukietu róż od przewodniczącej Klubu Polonus pani Katarzyny Bielik.

Wzruszeń tego dnia było co niemiara. Postarali się o to również nasi cudowni uczniowie, którzy pod kierunkiem niezastąpionych pań Anety Iwan i Anny Kasperskiej przygotowali bogaty program. Wiersze, pieśni oraz prace plastyczne można było podziwiać w oprawie pięknych dekoracji, które przygotowała mama jednego z uczniów Emilia Kolewa oraz pani Anna Kasperska. Uczniów wsparli także rodzice, którzy bawili zgromadzoną publiczność wykonywanymi wraz ze swoimi dziećmi piosenkami.

Po części artystycznej nastąpiło uroczyste wręczenie przez pana ambasadora i pana konsula dyplomów uznania uczniom, nauczycielom i przyjaciołom naszej szkoły oraz wręczenie świadectw szkolnych i nagród ufundowanych przez sponsorów. Oklaskom nie było końca.

Ogromne podziękowania za przygotowanie uroczystości należą się całemu gronu pedagogicznemu oraz naszej wspaniałej Radzie Rodziców: pani Klaudii Bochen, pani Agnieszce Krasowskiej, pani Monice Szewczyk, państwu Annie i Ivovi Širom i panu Piotrowi Chrzanowskiemu.

Na koniec pozostaje nam życzyć naszej ukochanej szkole kolejnych cudownych lat wypełnionych nauką, wartościowymi spotkaniami i wzrastaniem w duchu polskości. Obiecujemy dalej być miejscem, w którym słowo „Polska” wypełniane jest treścią.