Kreatywne warsztaty świąteczne

14 grudnia 2019 roku w naszej szkole odbyło się długo wyczekiwane wydarzenie – kreatywne warsztaty świąteczne. Takich tłumów w obecnym roku szkolnym jeszcze w naszych murach nie było! Na imprezie licznie zgromadzili się uczniowie i rodzice, wśród nich jak zwykle niezawodna wicedyrektorka Instytutu Polskiego, pani Monika Olech.

W tym roku uczestników spotkania obowiązywał swoisty dress code, który już od wejścia zapewnił sporą dawkę świątecznego nastroju. Motywem przewodnim ubioru była zima i święta Bożego Narodzenia, na sali zaroiło się więc od Mikołajów, choinek, reniferów i pingwinów, trafił się nawet jeden świąteczny… dinozaur.

Głównym punktem programu były zajęcia plastyczne prowadzone przez trzy wspaniałe artystki: Agnieszkę Chrzanowską-Małys, Ewę Pliszczyńską i Urszulę Przybylską. Pani Agnieszka, kierująca na co dzień autorską pracownią artystyczną Studio ACM w Gliwicach, uczyła obecnych, na czym polega filcowanie na sucho i co można wyczarować dzięki tej technice na bombkach choinkowych. Gdy rozdano materiały do pracy, igły poszły w ruch, a uczestnicy warsztatów pracowali w takim skupieniu, że słychać było tylko szelest przebijanych kul.

Z kolei pani Ewa, nasza rodaczka z Bratysławy, uchyliła rąbka tajemnicy i podzieliła się z nami wiedzą na temat techniki mikromakramy, za pomocą której tworzy przepiękną biżuterię pod marką EwiMacrame. Uczestnikom warsztatów pokazała, jak można posłużyć się nią do stworzenia oryginalnych dekoracji świątecznych. Chętnych do misternego zaplatania sznurków było tak wielu, że nasz gość ledwo nadążał z pomocą. Na szczęście pani Ewa miała ze sobą pomocnika, pana Wojtka Koszewskiego, i każdemu chętnemu udało się pod ich czujnym okiem wyczarować jakąś ozdobę.

Nasza ostatnia artystka, pani Urszula, pochodząca z Łasku nauczycielka realizująca się twórczo pod szyldem Aniołki Ulki Szpulki, która pasją do prac ręcznych zaraziła już niejedno pokolenie uczniów, zaprezentowała, jak można wykorzystać technikę papieroplastyki do ozdobienia własnego domu. Przy jej stanowisku co chwilę pojawiały się przepiękne anioły i gwiazdy, którym towarzyszyły szerokie uśmiechy uczestników naszych warsztatów.

Tego dnia każdy z nas był po trosze artystą. Z rąk zarówno tych mniejszych, jak i większych twórców wyszło wiele fantastycznych dekoracji. Z pewnością nikt nie wrócił do domu zawiedziony, nikt też nie wyszedł ze szkoły z pustymi rękoma.

Zajęcia plastyczne nie były jednak jedyną atrakcją. Po uroczystym otwarciu warsztatów przez panią dyrektor swoje 5 minut mieli nasi wspaniali pierwszoklasiści, którzy przygotowali na ten dzień specjalną pastorałkę. O to, by świąteczny nastrój nikogo nie opuścił nawet na chwilę, zatroszczyli się również rodzice uczniów, przygotowując przepyszny poczęstunek, a pracę nad dekoracjami dodatkowo umilało nam wspólne kolędowanie przy akompaniamencie pana Łukasza Cupała.

Wisienką na torcie i zamknięciem całych warsztatów był malutki prezent dla wszystkich obecnych, który przyszykowało grono pedagogiczne. Tym razem to nauczyciele, a nie – jak zazwyczaj – uczniowie, przygotowali krótki program sceniczny i zaprezentowali przepiękne polskie wiersze o tematyce świątecznej. I tak pani dyrektor Monika Holzwieser zamieniła się na chwilę w św. Mikołaja, pani Ania Kasperska wspaniale przystrojona zadeklamowała wiersz o choince, pani Marzanna Danek-Hnelozub opowiedziała legendę o tym zielonym drzewku, ksiądz Krystian Piotrowski rozbawił wszystkich, zapraszając do wspólnej recytacji i wymieniania różnych kolorów śniegu, a pani Natalia Konicz-Hamada wprawiła w nostalgiczny nastrój, przypominając obraz polskiego wieczoru wigilijnego. Magia Bożego Narodzenia była wszechobecna.

Każdy uczestnik warsztatów opuszczał je z uśmiechem na ustach. To był wspaniały, pouczający czas, pełen zabawy i wzruszeń. Ze spotkania można było wynieść nie tylko nową wiedzę i piękne wytwory plastyczne, ale też niezwykłe poczucie wspólnoty, którą tworzy cała społeczność szkolna. A skoro dekoracje gotowe i nastrój świąteczny też już jest, to nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na święta!