Pasowanie na ucznia i Polonijny Dzień Dwujęzyczności

Trzecia sobota października w roku szkolnym 2021/2022 przejdzie do historii naszej szkoły. Z pomocą uczniów i licznych przyjaciół szkoły udało nam się tego dnia zorganizować nie jedno, ale aż dwa wspaniałe wydarzenia!

W Instytucie Polskim odbyło się święto naszych pierwszoklasistów, czyli uroczyste pasowanie na ucznia, oraz wręczenie nagród uczennicom, które w ubiegłym roku szkolnym wzięły udział w międzynarodowym Konkursie Recytatorskim „Słowem – Polska” organizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP pod patronatem Pierwszej Damy RP. W budynku szkoły tymczasem zorganizowaliśmy uroczyste obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, na które zaprosiliśmy gości ze słowackiego Krajowego Centrum Koordynacji Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci.

W Instytucie Polskim swoją obecnością zaszczycili nas: ambasador RP na Słowacji, pan Krzysztof Strzałka, konsul RP na Słowacji, pan Stanisław Kargul, oraz przedstawiciele Klubu Polskiego i „Monitora Polonijnego”, pani Małgorzata Wojcieszyńska oraz pan Stano Stehlik. Niestety z powodu obowiązków służbowych, nie mogły nam towarzyszyć główne dobrodziejki uroczystości, które otworzyły dla nas bramy Instytutu Polskiego i umożliwiły zorganizowanie jej pomimo ograniczeń epidemicznych – dyrektor placówki, pani Anna Kopalińska, oraz zastępca dyrektora, pani Monika Olech.

Dzięki pomocy przyjaciół szkoły, panów Petera Kobesa, Piotra Chrzanowskiego i Krzysztofa Majki wydarzeniu towarzyszyła przepiękna oprawa. Na zdjęciach uwieczniła je pani Agnieszka Stefańska i pan Stano Stehlik, natomiast pan Wiktor Żak utrwalił je w postaci filmu, który będzie wkrótce dostępny na szkolnym kanale YouTube. Wychowawczyni pierwszoklasistów, pani Bożena Miczek-Majka, zadbała z kolei o wspaniały program artystyczny, który nasze pierwszaki zaprezentowały z dumą przed swoimi rodzicami i zaproszonymi gośćmi. I stało się – kolejni uczniowie dołączyli już oficjalnie do grona społeczności szkolnej!

Po uroczystym pasowaniu pan ambasador i pan konsul docenili również starsze koleżanki naszych pierwszoklasistów, Marię Hamadę, Ewę Masár i Apolonię Żak z klasy IV oraz Nikolę Marcinkę z klasy V, niestety nieobecną z powodu choroby. Dziewczęta odebrały z rąk naszych przedstawicieli na Słowacji pamiątkowe dyplomy podpisane przez Pierwszą Damę RP i nagrody za udział w konkursie.

Tymczasem w innym zakątku Bratysławy, w naszej szkole, bynajmniej nie próżnowaliśmy. Na korytarzu szkoły stanęła przygotowywana w ostatnich tygodniach przez naszych uczniów wystawa pt. „Mój dwujęzyczny świat”. Dzieci mogły zapoznać się z uczniowskimi tłumaczeniami polskich wierszy i związków frazeologicznych na język słowacki, obejrzeć słowniczek nazw zwierząt przygotowany przez pierwszoklasistów, zestawienia podobieństw i różnic między naszymi dwoma ojczyznami, a nawet rozwiązać krzyżówkę z hasłem „dwujęzyczność”. Oprócz prac innych uczniów, dzieci mogły także zapoznać się czasopismem „Monitor Polonijny”, wydawanym przez słowacką Polonię, zajrzeć do polsko-słowackiego słownika i sprawdzić swoją znajomość poszczególnych słówek, a także przyjrzeć się licznym polskim i słowackim wydawnictwom, a nawet porównać te same książki polskich autorów wydane w obu językach.

Głównym punktem programu były spotkania poszczególnych klas z zaproszonymi gośćmi, Márią Vargovą i Mariánem Hamadą. Rozmawiali oni z uczniami o prawach dzieci oraz bezpieczeństwie dzieci w internecie. Pogadanki były bardzo pouczające, były też okazją do docenienia naszej dwujęzyczności, ponieważ pani Mária mówiła po słowacku (z tłumaczeniem na język polski w wykonaniu naszej szkolnej bibliotekarki), a pan Marián – Słowak z urodzenia – mówił w języku polskim. Oprócz ciekawych treści goście przekazali uczniom również przepiękne koszulki i inne wartościowe materiały, więc radości było co nie miara.

Wisienką na torcie okazała się fotobudka, zorganizowana z pomocą szkolnego taty, pana Piotra Chrzanowskiego. W końcu po prawie roku uczenia się w trybie zdalnym uczniowie mieli szansę sfotografować się ze swoimi nauczycielami i kolegami z klasy w różnych zabawnych przebraniach i pozach. Zachęcamy serdecznie do obejrzenia galerii zdjęć dołączonej do niniejszej relacji i wypatrzenia siebie i przyjaciół!

Okazją do jeszcze większej jedności z nauczycielami było też świętowanie z pomocą pań z Rady Rodziców, Klaudii Bochen i Moniki Szewczyk, Dnia Edukacji Narodowej, popularnie zwanego Dniem Nauczyciela. Nauczyciele dostali od swoich uczniów kwiaty i wysłuchali miłych życzeń.

Uroczyste pasowanie na ucznia w Instytucie Polskim oraz radosne obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności w naszej szkole są dla wszystkich wyraźnym sygnałem, że po prawie roku zamknięcia i nauczania w trybie zdalnym, wracamy do szkoły z nową energią i po prostu chcemy być razem – mimo wszelkich utrudnień. Zatem spotkajmy się w najbliższą sobotę w Szkole Polskiej!

Pasowanie na ucznia

 

Polonijny Dzień Dwujęzyczności