Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Drodzy uczniowie, rodzice i przyjaciele naszej szkoły!

Jak co roku 1 marca upamiętniamy w naszej szkole „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia w 1951 r. w podziemiach Więzienia Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: ppłk Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Jest to data symboliczna. Święto jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 r.

Z tej okazji został przygotowany przez społeczność naszej szkoły krótki film upamiętniający narodowych bohaterów. Nasz uczeń Mikołaj Kiniorski przeczytał utwór zatytułowany „Żołnierze Wyklęci”, którego autorem jest Dominik Nowin Konopka. W spocie wykorzystano film Instytutu Pamięci Narodowej: IPN TV Przywróćmy Ich Pamięci – Żołnierze Wyklęci. Występują w nim członkowie Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”. Szepczą: Kamila Sachnowska, Olga Tumińska, Maria Kawecka, Piotr Wiejak, Leszek Rysak, Karol Wisłocki. W filmie wykorzystano fragmenty grypsów ppłk. Łukasza Cieplińskiego do żony oraz syna. Utwór pt. Piano Improvisation (licencja CC0). Spot został przygotowany w 2013 r. przez Sekcję Notacji i Opracowań Multimedialnych IPN (Konrad Starczewski, Rafał Pękała, Mirosław Jabłoński).

Waszej uwadze polecamy także inny film, który w ciekawy sposób przybliża losy Żołnierzy Wyklętych. Znajdziecie go pod tym linkiem: Żołnierze Wyklęci | Polimaty #66. Ponadto zachęcamy Was do zapoznania się z informacjami dotyczącymi tego ważnego święta, umieszczonymi na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.