Relacja ze Szkolnego Pikniku Rodzinnego

Nie da się ukryć, że ostatnie lata były dla naszej społeczności szkolnej bardzo trudne i wyczerpujące. Pandemia koronawirusa, niemożność spotkań twarzą w twarz w większej grupie i przedłużająca się konieczność nauki zdalnej sprawiły, że wszyscy potrzebowaliśmy wydarzenia, które zostanie w naszej pamięci na dłużej.

Z odpowiedzią na tę potrzebę przyszła Zastępca Dyrektora Instytutu Polskiego w Bratysławie, a jednocześnie mama naszych uczennic, Monika Olech, proponując wspólne uczczenie patronki roku 2022 Marii Konopnickiej przez nasze instytucje.

W ten sposób zrodził się pomysł zorganizowania Szkolnego Pikniku Rodzinnego „Czy to bajka, czy nie bajka” poświęconego Marii Konopnickiej, który dzięki współpracy naszej Szkoły z Instytutem Polskim w Bratysławie odbył się w 18 czerwca 2022 roku.

Tego dnia na terenie Szkoły zgromadziło się aż blisko sto osób, by razem się bawić i uczyć. Oprócz obecnych i przyszłych uczniów szkoły wraz z rodzinami, nie zabrakło wyjątkowych gości: Zastępcy Ambasadora RP na Słowacji Bartosza Tymkowskiego, Radcy Ambasady RP Arkadiusza Tosia, wspomnianej już Zastępcy Dyrektora Instytutu Polskiego w Bratysławie Moniki Olech, redaktor naczelnej „Monitora Polonijnego” Małgorzaty Wojcieszyńskiej oraz Stana Stehlika, grafika, muzyka i fotografa od lat związanego ze słowacką Polonią.

Program wydarzenia był niezwykle bogaty. Uczestnicy mogli odetchnąć z książką w strefie chilloutu, sfotografować się w fotobudce (za aparatem stała nieoceniona Agnieszka Stefańska), wziąć udział w poświęconych krasnoludkom zawodach sportowych, przygotowanych przez pana Krzysztofa Grucę wraz z żoną Joanną, zagrać na boisku w piłkę lub po prostu posiedzieć przy kawie i ciastku. Na dzieci czekały: specjalistka od malowania twarzy, zawodowa tancerka, która przygotowała warsztaty taneczne, oraz plastyczka, która odkryła przed najmłodszymi tajniki zawodu ilustratora. Oczywiście nie mogło zabraknąć elementów edukacyjnych. Postać Marii Konopnickiej przybliżył wszystkim spektakl napisany i wyreżyserowany przez panią Marzannę Danek-Hnelozub, pt. „Konopnicka – portret bez ram”, w którym wystąpili nauczyciele, uczniowie i rodzice, oraz wystawa prezentująca życie i twórczość pisarki, przygotowana przez uczniów pod kierunkiem pani Anny Kasperskiej. Oprócz plakatów poświęconych Konopnickiej, uczestnicy pikniku mogli też zapoznać się z pracami uczniów, przygotowanymi na znak protestu wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Temat solidarności z Ukrainą przewijał się zresztą jeszcze w kilku miejscach. W strefie chilloutu dostępna była twórczość pisarzy i poetów ukraińskich, a podczas całego pikniku jego uczestnicy mieli możliwość wpłacenia datku na rzecz Ukrainy – zbiórkę zorganizowano we współpracy z Fundacją Integra.

O strefę żywieniową zadbali rodzice naszych uczniów. Dla dzieci były owoce, słodkie i słone przekąski oraz zimne napoje, dla starszych kawa. Na obiad przygotowano gulasz i zamówiono pizzę, którą wszyscy zajadali się ze smakiem.

Piknik stał się również doskonałą okazją do przedstawienia licznych talentów naszych uczniów. Z pięknym pokazem baletowym wystąpiła uczennica klasy V, Nicole Marcinka, a imponujące umiejętności gimnastyczne zaprezentowała uczennica klasy IV, Zoja Chrzanowska, oraz jej brat, Dominik Chrzanowski z klasy II. Ponadto uczestnicy pikniku mogli zapoznać się z twórczością plastyczną i literacką uczniów szkoły podstawowej, przygotowaną na konkursy „Nie taka Konopnicka straszna, jak ją malują” oraz „Konopnicka między wierszami”. Jak informowaliśmy na szkolnym fanpejdżu na FB, w komisjach konkursowych zasiadły wyjątkowe osoby – malarz Krzysztof Krzysztofiak oraz dziennikarka Małgorzata Wojcieszyńska. Laureatami konkursu plastycznego zostali Adam Masár (kl. II), Nicolas Gonzalez Andrusyszyn (kl. I) i Natalia Kamińska (kl. III), a literackiego: Maria Hamada (kl. IV), Maja Kamińska (kl. VIII), Eva Masár (kl. IV) i Jozef Skala (kl. IV).

Jak przystało na imprezę szkolną – w programie pikniku nie zabrakło akademii szkolnych. Tę poświęconą rodzicom przygotowały wraz z najmłodszymi uczniami nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, Bożena Miczek-Majka i Marzanna Danek-Hnelozub, czym oczywiście wywołały niejedną łezkę w oczach zgromadzonych mam i ojców. Drugą akademię, zamykającą piknik, przygotowali uczniowie najstarszych klas jako niespodziankę na cześć odchodzącej ze szkoły pani Ani Kasperskiej. Całość rozpoczęto uroczystym odtańczeniem poloneza przez wszystkich zgromadzonych na pikniku. Ten piękny symbol zakończenia edukacji i zamknięcia pewnego etapu w życiu był najlepszym wprowadzeniem w wydarzenia, które nastąpiły później, czyli pożegnanie pani Ani i ogłoszenie pożegnania się ze społecznością szkolną przez wieloletnią dyrektor naszej Szkoły, Monikę Holzwieser. Obydwu paniom z całego serca dziękujemy za spędzone w Szkole lata.

Nasz Szkolny Piknik Rodzinny swoją wspaniałą atmosferę zawdzięcza wszystkim osobom, które włożyły ogromne serce w jego zorganizowanie. Szczególne podziękowania kierujemy do Instytutu Polskiego w Bratysławie, który współfinansował całe wydarzenie, oraz rodziców, zaangażowanych w jego organizację. Oby jak najwięcej takich wydarzeń w życiu naszej Szkoły!

Zachęcamy serdecznie do obejrzenia zamieszczonych w galerii zdjęć, wykonanych przez Agnieszkę Stefańską, Joannę Grucę i Maję Bochen. Zdjęcia wykonane przez Stana Stehlika są dostępne pod tym linkiem.

ilm z akademii na Dzień Matki i Dzień Ojca