Obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności 2022

Obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności 2022

15 października odbyły się w naszej Szkole dwa ważne wydarzenia: obchody Dnia Edukacji Narodowej oraz Polonijny Dzień Dwujęzyczności, w ramach którego miało miejsce spotkanie ze słowacką pisarką, poetką i scenarzystką Zuzaną Líškovą.

Słowem przypomnienia: Polonijny Dzień Dwujęzyczności pojawił się w kalendarzu wydarzeń polonijnych w 2015 r., jako święto obchodzone na całym świecie w każdy trzeci weekend października, a w naszej Szkole miał swoją trzecią odsłonę. Doczekał się też u nas małej tradycji – tego dnia w naszej Szkole pojawiają się wartościowi goście, a na uczniów i rodziców czeka kolorowa fotobudka.

Ponieważ tematem przewodnim tegorocznych obchodów PDD w naszej Szkole były polskie i słowackie bajki, w nasze progi zawitała autorka książek dla dzieci, Zuzana Líšková. Musiało jej towarzyszyć niemałe zdziwienie, gdy zobaczyła swoich słuchaczy, poprzebieranych za najróżniejsze bajkowe postacie. W roli tłumacza towarzyszył naszemu gościowi szkolny tata, Marián Hamada. Pani Zuzana opowiedziała uczniom o swojej twórczości, mówiła na temat warsztatu pisarskiego oraz inspiracjach, dzięki którym powstają jej książki. Czytała też, co było wielką niespodzianką, fragmenty swoich utworów. Gdy nadeszła pora zadawania pytań, równie dużo co uczniowie, mieli ich… rodzice.

Niektóre dzieci już postanowiły iść w ślady pisarki, były też takie, które nawet podały tytuły książek, które w przyszłości chciałyby popełnić! Spotkanie okazało się więc bardzo owocne i niezwykle inspirujące. Ponadto pisarka studiowała także na Uniwersytecie Jagiellońskim, poznała więc i Polskę, i nasz język. Po spotkaniu była możliwość zakupienia książek pani Zuzany z autografem – wszystkie przyniesione przez nią egzemplarze rozeszły się jak świeże bułeczki.

Następnie przyszła pora na niespodziankę dla nauczycieli, przygotowaną przez Radę Rodziców wraz z uczennicami klasy V. Po podziękowaniu naszemu gościowi, przed uczniów wyszły… Tola z kreskówki „Bolek i Lolek” oraz rusałka Amelka, inspirowana kreskówką pod tym samym tytułem i w imieniu całej społeczności szkolnej złożyły naszym nauczycielom życzenia z okazji ich święta oraz przybliżyły pozostałym uczniom historię polskiego Dnia Nauczyciela. Nauczyciele otrzymali piękne filiżanki z polskimi motywami ludowymi oraz kwiaty i słodkości.

Po części oficjalnej przyszła pora na wyczekiwaną przez wszystkich zabawę w fotobudce. Do naszej dyspozycji były różnokolorowe peruki, okulary, kapelusze… W tym roku przybyło też zabawnych, a zarazem ważnych tabliczek propagujących dwujęzyczność, które na potrzeby fotobudki przygotowały szkolne mamy, Natalia Konicz-Hamada i Agnieszka Stefańska. Ta druga była zresztą naczelnym szkolnym fotografem, przywiozła specjalny sprzęt fotograficzny i sprawiła, że szkolna fotobudka nie tylko zachwycała swoim kolorowym charakterem, ale też profesjonalizmem pamiątkowych zdjęć. Zabawę dopełniły słodycze i owoce przygotowane przez Radę Rodziców.

Po wszystkim przyszła pora na zrealizowanie zaplanowanych na ten dzień tematów lekcyjnych, jednak radosna atmosfera nikogo nie opuściła do końca dnia. Roześmiane dzieci, dzierżąc w dłoniach książki autorstwa Zuzany Líškovej, wracały – po miłym i pracowitym dniu – do domów, nie mogąc doczekać się kolejnej soboty w naszej Szkole… I o to chodzi!