Pasowanie na ucznia i obchody Narodowego Święta Niepodległości

12 listopada w Instytucie Polskim odbyła się wyjątkowa uroczystość – społeczność szkolna uczciła Narodowe Święto Niepodległości oraz przyjęła w swoje szeregi 7 nowych uczniów – 6 pierwszoklasistów oraz jednego drugoklasistę. Wśród gości, którzy zaszczycili wydarzenie swoim udziałem, był Ambasador RP na Słowacji Krzysztof Strzałka, konsul RP na Słowacji Katarzyna Sołek, prezes bratysławskiego oddziału Klubu Polskiego Alicja Jaworska Zima oraz redaktor naczelna „Monitora Polonijnego” Małgorzata Wojcieszyńska (relację z wydarzenia jej autorstwa oraz zdjęcia wykonane przez fotografa współpracującego z gazetą, Stana Stehlika, można znaleźć pod tym linkiem).

Uroczystość rozpoczęto, odśpiewując hymn państwowy w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”, organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dzięki ojcu naszych uczniów, Mariánowi Hamadzie, który akompaniował obecnym na fortepianie, była to szczególnie podniosła chwila.

Następnie uczniowie klas starszych, przygotowani przez panią Marzannę Danek-Hnelozub, oraz pierwszoklasiści pod opieką swojej wychowawczyni, pani Bożeny Miczek-Majki, zaprezentowali obecnym przygotowany na ten dzień program artystyczny. Gdy po wszystkim nadszedł uroczysty moment pasowania na ucznia przez dyrektora Szkoły, nowi uczniowie byli bardzo przejęci. Piękne upominki dla pierwszaków ufundowała Ambasada RP na Słowacji oraz Rada Rodziców.

To jednak nie był koniec wrażeń. Po przyjęciu nowych uczniów do społeczności szkolnej rozpoczęły się obchody Narodowego Święta Niepodległości, które przybrały wyjątkową postać – konferencji naukowej, w której w roli profesorów – znawców w dziedzinie niepodległości Polski – wystąpili uczniowie klas IV-VI, przygotowani przez swoich nauczycieli, Krzysztofa Grucę i Marzannę Danek-Hnelozub. Wszyscy zgromadzeni przysłuchiwali się wydarzeniu z wielkim zainteresowaniem i byli pełni podziwu dla występujących uczniów oraz ciekawego pomysłu na przybliżenie tematu niepodległości.

Po wszystkim na obecnych czekał poczęstunek ufundowany przez Ambasadę RP na Słowacji i czas na miłe rozmowy.

Zdjęcia i filmy z wydarzenia powstały dzięki uprzejmości mamy naszych uczniów, Justyny Pilip Krukowskiej, oraz współpracownika „Monitora Polonijnego”, Stana Stehlika.