Jubileuszowy piknik 27.05.2023

Ach, co to był za piknik!

Miesiąc maj kojarzy się wszystkim ze zbliżającymi się wakacjami oraz Dniem Mamy i Taty. W tym szczególnym okresie, dokładnie 27 maja, odbyło się w Szkole Polskiej przy Ambasadzie RP w Bratysławie wyjątkowe wydarzenie. Grono pedagogiczne i uczniowie przy wsparciu Rady Rodziców od wielu miesięcy przygotowywali się do jubileuszu 20-lecia istnienia szkoły, którego główne obchody odbyły się podczas Szkolnego Pikniku Rodzinnego „A ty, jak masz na imię?”. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie współpraca z Klubem Polskim oraz funkcjonującym pod jego skrzydłami Klubem Małego Polaka, a także nasi główni sponsorzy: Ambasada RP w Bratysławie, CHRZANOWSKI Dental Care i Readmio. Dziękujemy im bardzo za wsparcie.

Sobotni poranek powitał nas słońcem i wesołym nastrojem. Na terenie szkoły zgromadziło się wielu przyjaciół placówki, by razem z nami uczcić jubileusz 20-lecia jej istnienia i wybranie dla niej patrona – Jana Pawła II. Oprócz obecnych uczniów naszej szkoły i przyszłych z Klubu Małego Polaka wraz z rodzinami, uroczystość uświetnili swoją obecnością wyjątkowi goście: Ambasador RP w RS Krzysztof Strzałka, Konsul RP w RS Katarzyna Sołek i Dyrektor Szkoły Polskiej im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu Hanna Kaczmarczyk. Zaproszenie przyjęli też niemniej dla nas ważni: była nauczycielka naszej szkoły Anna Kasperska, redaktor naczelna „Monitora Polonijnego” Małgorzata Wojcieszyńska, grafik, a podczas pikniku również fotoreporter dokumentujący wydarzenie, Stano Stehlik, prezes Klubu Polskiego w Bratysławie Alicja Jaworska-Zima, wieloletni działacze Klubu Polskiego: Marek Sobek wraz z małżonką Iloną Wikieł-Sobek, założyciel Klubu Polskiego Ryszard Zwiewka oraz nasza absolwentka, a zarazem prezes Stowarzyszenia BONITA – Polska Szkoła Językowa, Sylwia Subiak-Wtoreková.

Program obchodów jubileuszu powstania Szkoły Polskiej był niezwykle bogaty. Rozpoczęło go przedstawienie przygotowane przez rodziców i uczniów, w którym jedni i drudzy… zamienili się miejscami – to rodzice stali się zapominalskimi uczniami, zaś ich dzieci troskliwymi rodzicami. Następnie pan dyrektor Krzysztof Gruca uroczyście przywitał przybyłych na jubileusz szkoły i przyjął życzenia nie tylko od gości, ale i od młodzieży szkolnej. Uczniowie przygotowali je razem ze swoją nauczycielką języka polskiego panią Marzanną Danek-Hnelozub. Natomiast Ambasador RP Krzysztof Strzałka odczytał list gratulacyjny od Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej MSZ – pana Piotra Semeniuka. Listy gratulacyjne otrzymaliśmy również od pomysłodawcy i jednego z założycieli szkoły, pana Wojciecha Bilińskiego, Dyrektor ORPEG-u Justyny Kralisz oraz wspomnianej wcześniej Sylwii Subiak-Wtorekovej. Osobiście życzenia złożyła także dyrektor placówki w Wiedniu Hanna Kaczmarczyk oraz Rada Rodziców w składzie: Natalia Konicz-Hamada, Piotr Chrzanowski i Klaudia Bochen. Ci ostatni w imieniu całej społeczności szkolnej wręczyli dyrektorowi pamiątkową tablicę, uwieczniającą nazwiska dotychczasowych kierowników Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Bratysławie oraz pracujących w niej w latach 2003–2023 nauczycieli i bibliotekarzy.

Następnym punktem programu był występ dzieci z Klubu Małego Polaka. Zaśpiewały one piosenkę dla mamy i taty z okazji ich święta. Wszystkie były wpatrzone w swoją panią, Natalię Konicz-Hamadę, która śpiewała razem z nimi. Gdy szczęśliwe maluchy rozdały po występie laurki swoim rodzicom, krótki program artystyczny przygotowany wraz z nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej panią Bożeną Miczek-Majką zaprezentowali uczniowie klas I-III. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wyrecytowały wiersze i zaśpiewały piosenkę, która wzruszyła wszystkich obecnych. Akompaniowali im szkolni ojcowie: Marián Hamada na klawiszach oraz Piotr Michna na klarnecie.

Po zakończeniu części artystycznej wszyscy zebrani mogli obejrzeć przygotowaną specjalnie z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia szkoły wystawę. Znalazły się na niej wspomnienia pierwszej dyrektor placówki, pani Ireny Malec-Bilińskiej, wspomnienia absolwentki Sylwii Subiak-Wtorekovej dojeżdżającej do szkoły przez cztery lata aż z Żyliny, listy gratulacyjne, archiwalne numery „Monitora Polonijnego”, w których ukazywały się artykuły o szkole, archiwalne numery gazetki szkolnej „Szkoleś” wydawanej przez uczniów, kroniki szkolne, albumy ze zdjęciami oraz życzenia dla naszej „dwudziestolatki” od uczniów. Zanim wszyscy opuścili salę, uczennice klas starszych rozdały obecnym jubileuszowy numer gazetki „Szkoleś”, zawierający historię szkoły w pigułce oraz kalendarz na rok szkolny 2023/2024, a opracowany przez Natalię Konicz-Hamadę.

Następnie pełne wrażeń dzieci z Klubiku Małego Polaka i uczniowie szkoły udali się na warsztaty. Najmłodsi uczestnicy pikniku brali udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez Agnieszkę Chrzanowską-Małys. Dzieci z klas I–III wraz z rodzicami uczestniczyły w warsztatach etnologicznych, które przygotowała Monika Michaluk. Uczniowie klas IV–VIII oraz LO brali udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez Małgorzatę Wojcieszyńską. Dla pozostałych uczestników pikniku w budynku szkoły wyświetlana była prezentacja multimedialna poświęcona nowemu patronowi, przygotowana przez księdza Krystiana Piotrowskiego. Po atrakcyjnych zajęciach nadszedł czas na odpoczynek i posiłek. Rodzice pod kierunkiem Klaudii Bochen przygotowali obfity bufet ze smakołykami, owocami, ciastami, a także wyczekiwaną przez dzieci pizzą oraz gulaszem gotowanym w kotle. Tuż obok, w zacienionym miejscu pod drzewami, najmłodsi słuchali bajek czytanych przez panią Bożenę Miczek-Majkę oraz mogli kolorować kolorowanki ufundowane przez firmę Readmio. Nieopodal była możliwość zrobienia sobie zdjęć w fotobudce, a także dla chętnych – punkt malowania twarzy prowadzony przez panią Hanę Uhrinovą. Na boisku uczniowie mogli uczestniczyć w zabawach i grach sportowych prowadzonych przez pana dyrektora i księdza Krystiana.  Dzieci chętnie korzystały z tych atrakcji.

Jednym z ostatnich punktów naszego pikniku był pokaz szkolnych talentów. Gdy wszystkie chętne dzieci zaprezentowały swoje talenty muzyczne, taneczne i recytatorskie, nastąpiło ogłoszenie wyników konkursów: plastycznego i graficznego, poświęconych Janowi Pawłowi II.

W konkursie plastycznym „Jan Paweł II na Słowacji” nagrody zdobyli:

I miejsce: Barbara Godlewska, kl. III
II miejsce: Aleks Krasowski, kl. II
III miejsce: Daniel Hamada, kl. I

Wyróżnienia otrzymali:

Elizabeth Belko, kl. II
Anna Srogo
ň, kl. III
Paweł Gruca, kl. II

W konkursie graficznym „Szkoła Polska na Słowacji – po co mi to?” nagrodę główną zdobyła:

Maria Hamada, kl. V

Wszyscy zwycięzcy i wyróżnieni w konkursach otrzymali nagrody, ufundowane przez Ambasadę RP w Bratysławie oraz rodziców. Serdecznie im gratulujemy!

Na koniec wszyscy uczestnicy pikniku podobnie jak w ubiegłym roku zatańczyli poloneza i ustawili się do pamiątkowego zdjęcia. Nie żegnamy się, mówimy: do zobaczenia – do przyszłego roku szkolnego i trzeciej edycji pikniku!

Dziękujemy za zdjęcia Stanowi Stehlikowi i Krzysztofowi Majce.