Pasowanie na ucznia i Narodowe Święto Niepodległości 2023

Dzieci rodzą się ze skrzydłami . Nauczyciele pomagają im je rozwinąć.”   /J. Korczak/

Uroczystość pasowania na ucznia klasy pierwszej odbyła się 11 listopada 2023 roku w Instytucie Polskim w Bratysławie. Swoją obecnością zaszczycili je ambasador RP w RS Maciej Ruczaj oraz konsul RP w RS Artur Łukiańczuk, a także dyrekcja Instytutu Polskiego – pani Anna Opalińska i pan Piotr Drobniak.

Był to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. Dzieci przygotowywały się do tej uroczystości z wielkim zaangażowaniem od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie piosenek , wytrwale ćwiczyli podczas prób przy wsparciu swojej nauczycielki Bożeny Miczek – Majka.

W ten sobotni , jesienny poranek uczniowie klas pierwszych przybyli do Instytutu Polskiego ubrani w świąteczny strój galowy. Z niecierpliwością czekali na przybycie zaproszonych gości.  Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia . Po powitaniu zebranych gości przez pana dyrektora szkoły Krzysztofa Grucę, dzieci zaprezentowały przygotowany przez nie program artystyczny.  Wsparli je w tym uczennice klasy drugiej Juliana Habala i Elizabeth Belko oraz uczennica klasy czwartej Barbara Godlewska, za co im bardzo dziękujemy.

Pomiędzy prezentowanymi wierszami uczniowie zaśpiewali przygotowane piosenki, przy akompaniamencie na fortepianie Mariana Hamady  – taty starszych uczniów naszej szkoły.   Najważniejszą częścią uroczystości , na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez dyrektora szkoły Krzysztofa Grucę.  Pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.  Po złożeniu ślubowania pan dyrektor Krzysztof Gruca dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia” – mówił pan dyrektor, dotykając ołówkiem jak czarodziejską różdżką ramion dzieci.

Następnie  uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i zdjęcia przygotowane przez Radę Rodziców . Nowi uczniowie dostali  z tej okazji również specjalne upominki ufundowane przez Ambasadora RP w Bratysławie.

Specjalne słowa do uczniów klasy pierwszej skierował sam ambasador , życząc im wielu sukcesów w dalszej edukacji.  Do tych życzeń dołączyło się również Grono Pedagogiczne oraz wszyscy uczniowie i Rodzice.

Po gromkich brawach dla nowych uczniów, cała społeczność szkolna wraz zaproszonymi gośćmi odśpiewała hymn narodowy.

Na zakończenie uroczystości Rada Rodziców wraz z Rodzicami przygotowała dla uczniów słodki poczęstunek. Był to czas również na pamiątkowe zdjęcia i rozmowy.

Na sam koniec spotkania zabrzmiała jeszcze piosenka dla Niepodległej, przygotowana przez uczennice pani Marzanny Danek – Hnelozub.

Uroczystość ta na długi czas pozostanie w sercach uczniów klas pierwszych a wszystkie pamiątki otrzymane tego dnia , będą dzieciom o tym wydarzeniu szkolnym przypominać.

Bożena Miczek – Majka