Cicha noc…

Pełni aktywności i zaangażowania w życie szkoły zakończyliśmy rok 2023! Obfitował on w wiele wydarzeń, jak na przykład zmiana budynku szkolnego, które już dziś należą znowu tylko do przeszłości, ale wpływają na teraźniejszość.

Najważniejsze jest to, że wszystko zawsze kończyło się dobrze. I za to możemy być wdzięczni Staremu Rokowi! Dziękujemy!

W sobotę 16 grudnia mieliśmy opłatek – spotkanie całej społeczności w związku ze świętami Bożego Narodzenia. Niezwykle aktywni i utalentowani uczniowie wraz z rodzicami wystawili „opowiastkę wigilijną ” autorstwa Marzanny Danek i w jej reżyserii. Młodzi aktorzy dali z siebie wszystko. Wystąpili ze swoimi rodzicami, co stworzyło na scenie wspaniałą rodzinną atmosferę.

Na pewno to przeżycie zostanie długo w ich pamięci i – duszy.

Dzieje Świętej Rodziny przedstawione zostały w innej nieco interpretacji, ale element współczesności, aktualizacji i elastyczności zawsze jest cenny. Obok kolęd tradycyjnych została także brawurowo zaśpiewana kolędą pod tytułem „Uciekali, uciekali, uciekali …” z musicalu „Metro”.

Cały czas uczniów wspierał muzycznie i wokalnie szkolny tata – łukasz Cupał, który także przygotował wokalnie młodzież.

Scena była otwarta, czyli nastąpiło tzw. wyjście poza scenę pudełkową, co pomagało koncentrować się na sztuce młodszym dzieciom.

Wielkiej pomocy w realizacji sztuki okazała także szkolna mama – Monika Srogoń. 

W przedstawieniu tradycja przeplatała się z teraźniejszością, perfekcjonizm z – improwizacją, stroje z epoki ze współczesnymi ubraniami. W rękach pięknie śpiewającej młodzieży były – już nierozłączne z młodymi dłońmi (!) – telefony komórkowe. Znak czasu!

Śliczny aniołek, który właśnie zleciał z nieba i wielką uwagą przyglądał się młodym aktorom, jak i publiczności, podczas całego przedstawienia, rozdawał następnie opłatki, które w darze otrzymaliśmy od ks. Krystiana Piotrowskiego.

Sale pięknie udekorowała mama szkolna – Anna Skowron-Belko.

Każdy więc dołożył swoją cegiełkę. Każdy czuł się odpowiedzialny za przygotowanie i przebieg imprezy!

Występ poprzedziło powitanie zebranych przez dyrektora Krzysztofa Grucę. Następnie Marzanna Danek przypomniała i omówiła tradycje związane z Bożym Narodzeniem, wzbogacając wypowiedź prezentacją filmową.

Tu szczególnie cenna i pomocna okazała się pozycja książkowa wydana przez ORPEG pod tytułem „Polskie zwyczaje i tradycje”.

Po wspaniałym występie dzieci i młodzieży – do grzecznych dzieci – przyszedł prawdziwy i niezwykle elegancki Mikołaj. Najpierw odwiedził on najmłodsze dzieci w Klubie Małego Polaka, ale zaczekał także nawet na młodzież.

Po poczęstunku wigilijnym odbyły się warsztaty, którym patronowały szkolne mamy – Anna Skowron -Belko i Agnieszka Dębowska, warsztaty dla młodszych dzieci prowadziła nauczycielka Bożena Miczek -Majka.

Wśród rozmów, śmiechu i wspólnego kolędowania, sączenia ponczu … spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze. A dziatwa szkolna z pięknymi aniołkami, krasnalkami, czapeczkami, gwiazdami … wykonanymi własnymi rączkami (!) oraz prezentami od św. Mikołaja, jak zresztą w KAŻDĄ sobotę, nie chciała opuszczać szkoły!

Do zobaczenia za rok! W roku 2024!

Szczęśliwego Nowego Roku!

Marzanna Danek

 

Za zdjęcia dziękujemy Paniom: Monice Srogoń, Annie Skowron-Belko i Agnieszce Dębowskiej.