Lista lektur

SZKOŁA PODSTAWOWA

KLASA I

Część tekstów znajduje się w podręczniku.

(I półrocze)

  1. Wanda Chotomska „Gdy zamierzasz przejść ulicę”
  2. Julian Tuwim „Warzywa”
  3. Małgorzata Strzałkowska „Leśny krasnoludek”
  4. Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka”
  5. Danuta Wawiłow „Marzenie”
  6. Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali”
  7. Natalia Usenko „Telegram do śpiącej królewny”
  8. Rafał Witek „Pierwszaki z kosmosu”
  9. Julian Tuwim „Abecadło”

(II półrocze)

  1. Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik” (fragmenty)
  2. Hanna Łochocka „O wróbelku Elemelku” (fragmenty)
  3. Natalia Usenko „Potwór ekologiczny”
  4. Julian Tuwim „Ptasie radio”
  5. Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka” (fragmenty)
  6. Marcin Brykczyński „Tata”
  7. Jan Brzechwa „Żaba”
  8. Janina Porazińska „Pamiętnik Czarnego Noska”

KLASA II

Część tekstów znajduje się w podręczniku

(I półrocze)

  1. Wiera Badalska „Legenda o białym orle” (tekst w podręczniku)
  2. Jan Brzechwa „Na straganie” (tekst w podręczniku)
  3. Alina i Czesław Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda”
  4. Waldemar Cichoń „Cukierku, ty łobuzie”
  5. Wanda Chotomska „Alfabet” (tekst w podręczniku)
  6. Wanda Chotomska, Wacław Bisko „Pies z ulicy Bałamutów” (tekst w podręczniku)
  7. Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnal z sójkami za morze wybierał” (fragment w podręczniku)
  8. Mira Lobe „Babcia na jabłoni” (fragment w podręczniku)
  9. Danuta Parlak „Kapelusz Pani Wrony” – rozdział „Wystraszek”
  10. Grzegorz Kasdepke „Detektyw Pozytywka”
  11. Małgorzata Strzałkowska „Król Lul i warzywa” (tekst w podręczniku)
  12. Danuta Wawiłow „Jak tu ciemno” (tekst w podręczniku)

(II półrocze)

  1. Jan Brzechwa „Na wyspach Bergamutach” (tekst w podręczniku)
  2. Jan Brzechwa „Prima aprilis” (tekst w podręczniku)
  3. Jan Brzechwa „Sowa” (tekst w podręczniku)
  4. Jan Brzechwa „Żuk” (tekst w podręczniku)
  5. Wanda Chotomska „Dlaczego cielę ogonem miele?” (tekst w podręczniku)
  6. Wanda Chotomska „Dzieci pana Astronoma” (fragmenty)
  7. Wanda Chotomska „Legenda o Warsie i Sawie” (tekst w podręczniku)
  8. Jan Grabowski „Czarna owieczka”
  9. Małgorzata Strzałkowska „Pasta z jajek z musztardą”, „Pasta z twarożku i łuskanych pestek słonecznika”, „Witaminowa bomba” (teksty w podręczniku)

KLASA III

Część tekstów znajduje się w podręczniku

  1. Władysław Broniewski „Jesienny wiatr” (tekst w podręczniku)
  2. Jan Brzechwa „Michałek” (tekst w podręczniku)
  3. Wanda Chotomska „Pan Listopad” (tekst w podręczniku)
  4. Anna Czerwińska- Rydel „W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie” (fragment w podręczniku)
  5. Agnieszka Frączek „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”
  6. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek” (fragment w podręczniku)
  7. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek ma kłopoty” (fragment w podręczniku)
  8. Ludwik Jerzy Kern „Piotruś i powietrze” (tekst w podręczniku)
  9. Maria Konopnicka „Jak to z lnem było?”
  10. Barbara Kosmowska „Dziewczynka z parku”
  11. Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” (fragmenty)
  12. Janina Porazińska „O dwunastu miesiącach”
  13. Janina Porazińska „Szewczyk Dratewka”
  14. Marcin Pałasz „Sposób na Elfa”
  15. Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach; Wiano św. Kingi
  16. Hans Christian Andersen „Brzydkie kaczątko”
  17. Jan Brzechwa „Żuraw i czapla” (tekst w podręczniku)
  18. Alina i Czesław Centkiewiczowie „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”
  19. Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł” (tekst w podręczniku)
  20. Maria Krüger „Karolcia”
  21. Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” (fragmenty)
  22. Beata Ostrowicka „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku” (fragment w podręczniku)
  23. Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją”
  24. Maria Terlikowska „Drzewo do samego nieba”
  25. Maciej Wojtyszko „Bromba i inni” (fragment w podręczniku)
  26. Joanna Papuzińska, Asiunia

KLASA IV

  1. Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa
  2. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań) – polska wersja językowa
  3. Adam Mickiewicz, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy przyrody)
  4. Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
  5. Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego
  6. Wybrane baśnie polskie i europejskie: Ch. Perrault, Kopciuszek, Wróżki; A. Puszkin, Bajka o rybaku i rybce; J. I. Kraszewski, Kwiat paproci; K. Wł. Wójcicki, O Waligórze i Wyrwidębie; H. Ch. Andersen, Dziewczynka z zapałkami, Stokrotka
  7. Wybrane wiersze: J. Brzechwa, Kwoka, Samochwała; J. Kulmowa, Marzenia, Nie wyrastaj z marzenia; J. Twardowski
  8. W klasie: J. Tuwim, Spóźniony słowik, Dyzio marzyciel, Dwa wiatry; K. I. Gałczyński, Wizyta; Wł. Bełza, Legenda o garści ziemi polskiej
  9. Wybrane podania i legendy polskie: M. Grądzka, O Lechu, Czechu i Rusie, Piast Kołodziej; M. Orłoń, O Wandzie, co Niemca nie chciała
  10. Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska-Curie, Jan Paweł II)

Lektury uzupełniające/teksty dodatkowe: (propozycje z listy MEN i spoza podstawy programowej)

  • Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy
  • Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo
  • Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród
  • E. Nowak, Pajączek na rowerze
  • Alfred Szklarski, Tomek na wojennej ścieżce
  • Kornel Makuszyński, Awantura o Basię
  • Anna Onichimowska, Najwyższa góra świata
  • Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy
  • Carlo Collodi, Pinokio
  • Barbara Gawryluk, Moje Bullerbyn
  • Roald Dahl, Charlie i fabryka czekolady
  • Hanna Ożogowska, Chłopak na opak
  • Marta Berowska, Szklana góra
  • Oskar Kolberg, O szewczyku
  • Artur Oppman, Za górami za lasami
  • Janusz Stanny, Baśń o królu Dardanelu
  • Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki
  • Ryszard Przymus, Nasza mama jest poetką
  • Francesca Simon, Koszmarny Karolek i prześwietne święta
  • Paweł Beręsewicz, Ciumkowe historie, w tym jedna smutna
  • Wiktor Woroszylski, Czas miłości
  • Hanna Łochocka, Książka czeka
  • Wanda Chotomska, Legenda o warszawskim Bazyliszku
  • Antoni Słonimski, Polska
  • Magdalena Grądzka, Jurata, królowa Bałtyku
  • Anna Sójka, Pan Twardowski
  • Irena Landau, Jest ok!
  • Ewa Szelburg-Zarembina, Przed pomnikiem
  • Krystyna Wodnicka, W bibliotece
  • Wanda Chotomska, Kopciuszek
  • Eleanor Hodgeman Porter, Pollyanna
  • Ireneusz Dańko, Policja spełniła marzenie chorego chłopca
  • Joanna Papuzińska, Wędrowcy
  • wywiad Kseni Chamerskiej z Januszem Christą: Początki Kajka i Kokosza
  • Grzegorz Kasdepke, Mam prawo
  • Elżbieta Zubrzycka, Słup soli
  • Maria Dańkowska, Nastolatki i bon ton
  • Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne, teksty informacyjne, publicystyczne lub popularnonaukowe
  • Film: A. Domańska Historia żółtej ciżemki, K. Gradowski: Akademia Pana Kleksa, A. Maleszka: Magiczne drzewo

KLASA V

Lektury obowiązkowe realizowane w serii „NOWE Słowa na start”:

  1. B. Prus, Katarynka
  2. C. S. Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa (polska wersja językowa)
  3. F. Molnar, Chłopcy z Placu Broni (polska wersja językowa)
  4. J. Kulmowa, Udawanie
  5. K. I. Gałczyński, Rozmowa liryczna Mickiewicz, Powrót taty, Przyjaciele, Pan Tadeusz (fragm.)
  6. Cz. Miłosz, Ojciec w bibliotece
  7. J. Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny
  8. T. Różewicz, Oblicza ojczyzny
  9. Mity: o powstaniu świata, o Demeter i Korze, Orfeuszu i Eurydyce, Heraklesie, Prometeuszu, Dedalu i Ikarze, Tezeuszu i Ariadnie
  10. J. Tuwim, Ptasie radio, Z. Herbert, Pan od przyrody, L. Staff, Chciałem już zamknąć drzwi

Lektury uzupełniające, teksty dodatkowe: (propozycje z listy MEN i spoza podstawy programowej)

  • Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów
  • Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera
  • Bahdaj, Wakacje z duchami
  • Maleszka, Magiczne drzewo. Tajemnica mostu
  • M. Musierowicz, Noelka
  • B. Kosmowska, Dziewczynka z parku
  • E. Niziurski, Sposób na Alcybiadesa
  • S. Morgenstern, Ernest i tajemnicze listy
  • W. Van Draanen, Dziewczyna i chłopak wszystko na opak
  • K. Jankowski, Przyjaźń na wszelki wypadek
  • B. Gawryluk, Dziewczynka z fotografii, Moje Bullerbyn
  • A. Onichimowska, Najwyższa góra świata
  • B. Wiza, Macoszka
  • W. Witter, Fotografia nieba
  • K. Michalski, D. Kot, E. Kot, M. Kozak, O autorytecie
  • K. Ryrych, Wyspa mojej siostry
  • Cz. Piskorski, O Żelisławie i gnieździe gryfów
  • M. Orłoń, Przerwany hejnał
  • C. Niewiadomska, Kazimierz Wielki kumem
  • E. Buczyńska, Niepodległość
  • I. Czarkowska, Duchy ze Wzgórza Rabowników
  • W. Szymborska, Atlantyda
  • D. Kirscher, D. Casci, Władca ksiąg
  • J. Cygan, Kto przygód zna smak
  • A. i Cz. Centkiewiczowie, Tumbo z Przylądka Dobrej Nadziei
  • M. Wojciechowska, Przesunąć horyzont (fragm.)
  • Wywiad M. Stopy z J. Adamuszkiem: Podróże małe i duże
  • Astrid Lindgren, Bracia Lwie Serce
  • Barbara Kosmowska, Grzegorz Kasdepke, Wielki wybuch, czyli K kontra K
  • Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów
  • Agnieszka Stelmaszyk, Kroniki Archeo
  • Michael Ende, Momo
  • Grażyna Bąkiewicz, Mówcie mi Bezprym
  • Sarah Crossan, Kasieńka
  • Marcin Szczygielski, Za niebieskimi drzwiami
  • John Boyne, Chłopiec w pasiastej piżamie
  • John Boyne, Lekkie życie Bernaby’ego Brokieta
  • Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska–Curie, Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik)
  • Teksty publicystyczne, informacyjne, popularnonaukowe, filmy, audycje radiowe

KLASA VI

  1. Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
  2. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy
  3. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem
  4. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (fragm. koncertu Wojskiego)
  5. Tadeusz Różewicz, Bursztynowy ptaszek, Anna Kamieńska, Wieczór, Zbigniew Herbert, Pudełko zwane wyobraźnią, Czesław Miłosz, Do mojej natury, Ojciec objaśnia, Joanna Kulmowa, Człowiek żeby patrzał, Jan Twardowski, Ręce, Leopold Staff, Odys, Julian Tuwim, Czereśnie
  6. Ignacy Krasicki, Potok i rzeka, Syn i ojciec, Kałamarz i pióro, Kruk i lis, Lew pokorny, Dzieci i żaby, Jan Brzechwa, Lis i jaskółka, Pająk i żaby
  7. Biblia; opis stworzenia świata i człowieka, przypowieści: o siewcy, talentach, pannach roztropnych, miłosiernym Samarytaninie
  8. Mity: o Prometeuszu, o Orfeuszu i Eurydyce

Lektury uzupełniające, teksty dodatkowe: (propozycje z listy MEN i spoza podstawy programowej)

  • Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów
  • Małgorzata Musierowicz, Noelka
  • Alfred Szklarski, wybrana powieść
  • Stanisław Lem, Bajki robotów, Cyberiada
  • Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa
  • Kornel Makuszyński, wybrana powieść
  • Andrzej Maleszka, powieść z cyklu Magiczne drzewo
  • Danuta Bieńkowska, Daniel wśród Rycerzy Okrągłego Stołu
  • Ludwik Janion, Siła wyobraźni. Jednorożec, Zegarynek i… Mona Lisa
  • Arkady Klonow, Tam, gdzie mieszka Muzyka
  • Agnieszka Stelmaszyk, Tajemnica klejnotu Nefertiti
  • Kornelia Funke, Atramentowe serce
  • Rudyard Kipling, Księga dżungli
  • Ewa Jałochowska, Historia sztuki dla dzieci i rodziców. Rozmowy z Kajtkiem
  • Marta Surowiec, Jak mówić polskim dzieciom o dzieciach z Afryki
  • Arantxa García de Castro, Poradnik dobrych manier
  • Henning Mankel, Pies, który biegł ku gwieździe
  • Adele Faber, Elaine Mazlish, Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały
  • Jostein Gaarder, Świat Zofii. Cudowna podróż w głąb historii filozofii
  • Heidi Hassenmüller, Pewnej wrześniowej niedzieli
  • Józef Baran, *** (Córkom)
  • Julia Hartwig, Komunikat, Danuta Wawiłow, Latem
  • Marcin Wicha, Klara. Proszę tego nie czytać!
  • Katarzyna Zychla, Dziewczynka tańcząca z wiatrem
  • Eliza Piotrowska, Żółte kółka
  • Paweł Wakuła, Co w trawie piszczy
  • Karen-Susan Fessel, Moja mama jest wśród gwiazd
  • Paweł Boręsewicz, Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek
  • Joanna Fabicka, Rutka
  • Marcin Szczygielski, Teatr Niewidzialnych Dzieci
  • Maciej Dębski, Dzień bez telefonu
  • Anna Kamieńska, Książka nad książkami
  • Mark Twain, Pamiętniki Adama i Ewy
  • Wisława Szymborska, Jarmark cudów
  • Czesław Janczarski, Nie mijam
  • Olga Kowalik, Delfin człowiekowi człowiekiem
  • Katarzyna Zychla, Dziewczynka tańcząca z wiatrem
  • Bill Watterson, Calvin i Hobbes. Coś się ślini pod łóżkiem
  • Ewa Grętkiewicz, Szczekająca szczęka Saszy
  • Joanna Rudniańska-Zalejska, Kotka Brygidy
  • Jan Twardowski, Starzy ludzie (fragm. książki Elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego)
  • Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska-Curie, Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik)

KLASA VII

  1. Charles Dickens „Opowieść wigilijna” ( w polskiej wersji językowej)
  2. Aleksander Fredro „Zemsta”
  3. Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze” (w polskiej wersji językowej)
  4. Jan Kochanowski – wybór fraszek, wybór pieśni
  5. Ignacy Krasicki „Żona modna”
  6. Adam Mickiewicz: „Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, II część „Dziadów”
  7. Juliusz Słowacki, „Balladyna”
  8. Antoine de Saint -Exupery „Mały Książę” (w polskiej wersji językowej)
  9. Henryk Sienkiewicz „Latarnik”
  10. Wybrane wiersze Bolesława Leśmiana, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta, Wisławy Szymborskiej, Cypriana Norwida, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Jana Twardowskiego, Tadeusza Różewicza

KLASA VIII

  1. M. Wańkowicz „Ziele na kraterze”, „Tędy i owędy”
  2. A. Kamiński „Kamienie na szaniec”
  3. S. Żeromski „Syzyfowe prace”
  4. A. Mickiewicz „Pan Tadeusz”
  5. H. Sienkiewicz „Quo vadis”
  6. A. Fiedler „Dywizjon 303”
  7. S. Mrożek „Artysta”
  8. Poezja Szymborskiej, Słowackiego, Mickiewicza, Kochanowskiego, Leśmiana, Barańczaka, Różewicza, Twardowskiego, Baczyńskiego, Gałczyńskiego.

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

KLASA I

  1. Biblia, w tym fragmenty Księgi Rodzaju, Księgi Hioba, Księgi Koheleta, Pieśni nad Pieśniami, Księgi Psalmów, Apokalipsy wg św. Jana;
  2. Jan Parandowski, Mitologia, część I Grecja;
  3. Homer, Iliada (fragmenty), Odyseja (fragmenty);
  4. Sofokles, Antygona;
  5. Horacy – wybrane utwory;
  6. Bogurodzica; Lament świętokrzyski (fragmenty); Legenda o św. Aleksym (fragmenty); Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (fragmenty);
  7. Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu (fragmenty);
  8. Pieśń o Rolandzie (fragmenty);
  9. Gall Anonim, Kronika polska (fragmenty);
  10. Dante Alighieri, Boska komedia (fragmenty);
  11. Jan Kochanowski, wybrane pieśni, w tym: Pieśń IX ks. I, Pieśń V ks. II; psalmy, w tym Psalm 13, Psalm 47; tren IX, X, XI, XIX; Odprawa posłów greckich;
  12. Piotr Skarga, Kazania sejmowe (fragmenty)

KLASA II, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 4-LETNIE

  1. wybrane wiersze następujących poetów: Daniel Naborowski, Jan Andrzej Morsztyn, Mikołaj Sęp-Szarzyński;
  2. Jan Chryzostom Pasek, Pamiętniki (fragmenty);
  3. William Szekspir, Makbet, Romeo i Julia;
  4. Molier, Skąpiec;
  5. Ignacy Krasicki, Hymn do miłości ojczyzny, wybrane satyry;
  6. Franciszek Karpiński, wybór sielanek i liryki religijnej;
  7. Adam Mickiewicz, Oda do młodości; wybrane ballady, w tym Romantyczność; wybrane sonety z cyklu Sonety krymskie oraz inne wiersze; Konrad Wallenrod; Dziady cz. III;
  8. Juliusz Słowacki, Kordian, wybrane wiersze, w tym Grób Agamemnona (fragmenty), Testament mój;
  9. Zygmunt Krasiński, Nie-Boska komedia;
  10. Cyprian Kamil Norwid, wybrane wiersze;
  11. Bolesław Prus, Lalka, Z legend dawnego Egiptu;
  12. Eliza Orzeszkowa, Gloria victis;
  13. Henryk Sienkiewicz, Potop

KLASA II, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE 3-LETNIE

  1. Adam Mickiewicz – Romantyczność, Pan Tadeusz, Dziady cz. III, wybór wierszy
  2. Juliusz Słowacki – Kordian, wybór wierszy
  3. Zygmunt Krasiński – Nie–Boska komedia
  4. Cyprian Kamil Norwid – wybór wierszy
  5. Bolesław Prus – Lalka
  6. Maria Konopnicka – Mendel Gdański
  7. Henryk Sienkiewicz – Potop
  8. Kazimierz Przerwa–Tetmajer – wybór wierszy
  9. Jan Kasprowicz – wybór wierszy
  10. Leopold Staff – wybór wierszy z różnych epok
  11. Stanisław Wyspiański – Wesele
  12. Władysław Stanisław Reymont – Chłopi t.1
  13. Stefan Żeromski – Przedwiośnie, Ludzie bezdomni
  14. Fiodor Dostojewski – Zbrodnia i kara
  15. Gabriela Zapolska – Moralność pani Dulskiej

KLASA III

  1. Witold Gombrowicz – Ferdydurke
  2. Zofia Nałkowska – Granica, Medaliony
  3. Tadeusz Borowski – Opowiadania (jedno)
  4. Gustaw Herling-Grudziński – Inny Świat
  5. Bolesław Leśmian – wybór wierszy
  6. Julian Tuwim – wybór wierszy
  7. Maria Pawlikowska–Jasnorzewska – wybór wierszy
  8. Czesław Miłosz – wybór wierszy
  9. Krzysztof Kamil Baczyński – wybór wierszy
  10. Tadeusz Różewicz – wybór wierszy
  11. Zbigniew Herbert – wybór wierszy
  12. Miron Białoszewski – wybór wierszy
  13. Wisława Szymborska – wybór wierszy
  14. Stanisław Barańczak – wybór wierszy
  15. Jan Twardowski – wybór wierszy
  16. Sławomir Mrożek –Tango
  17. Albert Camus – Dżuma
  18. Franz Kafka – Proces
  19. Hanna Krall – Zdążyć przed Panem Bogiem
  20. Miron Białoszewski – Pamiętnik z Powstania Warszawskiego